Blog

Keramzyt budowlany – najważniejsze właściwości i zastosowanie

 

Keramzyt to kruszywo, które powstaje z naturalnej gliny. Został wynaleziony na początku XX w. przez Amerykanów, rozpropagowali go w latach 30. w. Skandynawowie, a w Polsce produkuje się go od lat 70. Powstaje z gliny ilastej wydobywanej głównie na północy kraju.

Jak powstaje i czym się wyróżnia keramzyt budowlany?

Keramzyt budowlany powstaje z wypalania glin pęczniejących w temperaturze ok. 1150°C. Z jednolitej masy formowane są grudki, które ulegają procesowi wypalania w specjalnym piecu obrotowym, gdzie kilkukrotnie zwiększa się ich objętość. W ten sposób powstaje luźne kruszywo, którego frakcja wynosi zwykle ok. 8-20 mm, a ciężar objętościowy mniej niż 300 kg/m3. Keramzyt jest więc materiałem bardzo lekkim, a jednocześnie wytrzymałym. Wyróżnia się wysoką odpornością na działanie mrozu, wysokim współczynnikiem przewodności cieplnej, a także niską nasiąkliwością (pod wpływem działania wody szybko oddaje wilgoć). Wykazuje również dobre właściwości akustyczne, skutecznie tłumiąc dźwięki.

Chociaż wypalone granulki keramzytu są bardzo wytrzymałe, to jednak można je stosunkowo łatwo kroić. Dodatkowo są odporne na korozję biologiczną, a także działanie gryzoni, owadów i pleśni.

Gdzie najczęściej stosowany jest keramzyt budowlany?

Keramzyt budowlany najczęściej wykorzystywany jest do produkcji lekkich betonów (keramzytobetonów) i zapraw ciepłochronnych. Występuje również w pustakach ściennych i stropowych, systemach kominowych oraz innych elementach budowlanych zarówno wielko-, jak i drobnowymiarowych. Stosowany jest również jako izolacja cieplna np. stropów, stropodachów, ścian fundamentowych czy podłóg układanych na gruncie. Może być użyty do renowacji starych podłóg czy drenażu ścian piwnicznych. Co ciekawe, budowane są z niego także domy prefabrykowane (również w Polsce).

Poza budownictwem keramzyt budowlany znajduje zastosowanie m.in. w ogrodnictwie, geotechnice, a nawet radiestezji.

Za wykorzystaniem keramzytu przemawiają nie tylko jego właściwości użytkowe, ale również fakt, iż jest to materiał ekologiczny, gdyż do produkcji elementów keramzytowych stosuje się wyłącznie naturalne materiały.