Blog

Czym beton keramzytowy różni się od zwykłego?

 

Branża budowlana wymaga profesjonalnych materiałów do wytwarzania nowych budynków. Ciekawą alternatywą dla zwykłego betonu jest lekki beton keramzytowy. Czym się one od siebie różnią?

Beton keramzytowy – czym jest?

Stosowany jest wszędzie tam, gdzie wymagane są konstrukcje nieobciążające strop. Beton keramzytowy jest lekki, ponieważ jego głównym składnikiem jest kruszywo keramzytowe. To kruszywo charakteryzuje się mniejszym ciężarem od powszechnie używanego w betonach piasku, dzięki czemu może być wykorzystywane m.in. do rekonstrukcji stropów i sklepień, czy do wykonywania warstw wypełniających lub wyrównujących np. warstwy podłogowe.

Różnice między betonem zwykłym a keramzytowym

Podstawową różnicą między tymi betonami są ich elementy składowe. Jak wyżej wspomnieliśmy, głównym składnikiem betonu lekkiego jest kruszywo keramzytowe. Beton zwykły jest zaś połączeniem cementu z kruszywem w postaci piasku bądź żwiru.

Beton lekki charakteryzuje się niskim ciężarem – jego ciężar objętościowy wynosi od 800 do 2000 km/m3. Beton zwykły jest cięższy od betonu lekkiego, jego ciężar objętościowy może wynosić od 2000 do 2600 kg/m3. Powoduje to różnice w wykorzystywaniu obu betonów.

Beton zwykły nie może być wykorzystywany w konstrukcjach, które mógłby on nadmiernie obciążać, stanowiąc zagrożenie dla użytkowników danego budynku. Keramzyt budowlany jako lżejszy odpowiednik lepiej się sprawdzi w takich miejscach – np. przy budowaniu lekkich stropów lub do wykonania odlewniczej warstwy wykończeniowej. Lekki beton to także materiał do wykonywania podłóg o dużym obciążeniu, których wykonanie zwykłym betonem mogłoby zagrażać stabilności całej konstrukcji.

Beton keramzytowy charakteryzuje się lepszą izolacją termiczną od betonu zwykłego, dzięki czemu chętniej stosowany jest przy wylewce ścian działowych czy podłóg. Ta jego cecha sprawia, że korzystając z właściwości keramzytu w budowie domów zyskujemy energooszczędne wnętrza, wymagające mniejszego nakładu ocieplania.

Dodatkowym atutem betonu keramzytowego jest jego wyższa zdolność do izolacji akustycznej niż zwykłego betonu. Dzięki temu ściany czy podłoga pokryte tym lekkim betonem lepiej wyciszą budynek, ograniczając rozprzestrzenianie się hałasu.