Blog

Keramzyt. Co to takiego?

 

Coraz częściej możemy usłyszeć o domach budowanych z keramzytu. Keramzytowe pustaki czy beton szturmem podbijają rynek budowlany i są wychwalane nie tylko przez architektów, ale też ekipy budowlane i właścicieli domów. Czym dokładnie jest keramzyt, jak się go pozyskuje i skąd biorą się jego pożądane właściwości? Przekonajmy się!

Udoskonalona glina

Większość osób nie dowierza, gdy mówi się im, że keramzyt to materiał, który stworzony jest… z gliny. Jak wygląda proces jego produkcji? Glinę pozyskuje się z kopalni odkrywkowej. Poddaje się ją tzw. odspojeniu, a następnie przewozi na miejsce leżakowania, zazwyczaj do wybudowanej w tym celu hali. Glina pozostaje tam na kilka do kilkunastu dni, aby solidnie osuszyła się i odprężyła. Po maksymalnie dwóch tygodniach glina zostaje poddawana mechanicznemu rozgniataniu, aby dobrze się uplastyczniła. Po tym procesie transportuje się ją do specjalnych pieców, tzw. pieców rurowych. W piecu, gdzie temperatura sięga ponad 1000 stopni, glina przybiera postać keramzytu. Tworzą się z niej kulki z porowatym środkiem i twardą otoczką. Z zewnątrz kulki wyglądają jak kawałki ceramiki. Kulki potrzebują nieco czasu na całkowite ostygnięcie. Dopiero wtedy otrzymany keramzyt można posortować na różne frakcje  i przekazać do magazynowania w hałdach lub czasami – w silosach.

Materiały budowlane

Gotowy keramzyt jest używany do przygotowania odpowiednich mieszanek, z których powstają nowoczesne materiały budowlane. Budowa domu z keramzytu to o wiele lepsza decyzja niż wybór tradycyjnego pustaka. Porowate wnętrze keramzytu ma fantastyczne właściwości termoizolacyjne, dom jest więc energooszczędny. Kanaliki między granulkami keramzytu idealnie odprowadzają parę wodną, dzięki czemu dom „oddycha” i nie gromadzi się w nim wilgoć. A to również wpływa na wolniejsze wychładzanie się wnętrza. Mniejsza wilgoć to także większa odporność domu na pleśń i grzyby, keramzyt jest także odporny na szkodliwe działanie gryzoni i owadów. Pustaki keramzytowe są do tego lekkie, dzięki czemu buduje się  z nich szybko i wygodnie.