Blog

Keramzyt dekoracyjny. Idealne otoczenie oczka wodnego

 

Keramzyt jest rodzajem kruszywa budowlanego i wypala się go z gliny w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza w specjalnych piecach obrotowych. W wyniku działania gorąca kulki keramzytu pokrywają się z zewnątrz cienką warstwą ceramiki, dzięki czemu stają się odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz niszczące działanie środków chemicznych. Ze względu na swoje właściwości keramzyt można stosować jako materiał izolacyjny ścian i podłóg, produkuje się z niego również pustaki oraz inne elementy budowlane.

Jednak to nie wszystkie zastosowania keramzytu, ponieważ może służyć również jako materiał dekoracyjny i ochronny w doniczkach z roślinami oraz w ogrodach, w tym na przykład bardzo dobrze sprawdza się jako otoczenie oczek wodnych.

Zastosowanie keramzytu wokół oczka wodnego

Keramzyt ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, gdzie służyć może jako drenaż, materiał spulchniający podłoże lub ściółkowy. Dzięki temu, że jest odporny na działanie pleśni, grzybów i wszelkiej wilgoci, znakomicie nadaje się do tego, aby umieszczać go w otoczeniu oczek wodnych. Ważne jest również to, że nie ulega on degradacji ani procesowi gnicia, więc warto go układać w pobliżu wody i miejsc o bardzo dużej wilgotności.

Keramzyt dekoracyjny występuje w wielu rozmiarach, jego ziarna mogą mieć od kilku do kilkudziesięciu milimetrów i możemy wybrać spośród wielu kolorów. Dostępne są na przykład keramzyty w kolorze żółtym, zielonym, czerwonawym czy beżowym. Dzięki temu możemy w łatwy sposób zaaranżować otoczenie oczka wodnego poprzez posadzenie wybranych roślin i dopasowanie do nich barwy posypki keramzytowej. Ułożenie takiego podłoża wokół roślin pozwala na uniknięcie wyrastania chwastów w niepożądanych miejscach, a także umożliwia zapewnienie podłożu odpowiedniego oddychania.

Dodatkowo warto podkreślić, że keramzyt dekoracyjny ma neutralne pH, a więc nie zakwasza gleby, co byłoby niekorzystne dla wielu roślin. Nie zawiera również żadnych zanieczyszczeń ani drobnoustrojów mogących zagrażać okolicznym nasadzeniom roślinnym.