Blog

Keramzyt izolacyjny. Jak ocieplić podłogę na gruncie?

 

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, produkowane z glin pęczniejących. Jest materiałem niepalnym, mrozoodpornym, obojętnym chemicznie i odpornym na działanie wody, pleśni i grzybów. Znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie, między inny do produkcji domów prefabrykowanych. Ze względu na bardzo dobre parametry izolacji cieplnej, keramzyt wykorzystywany jest również jako materiał izolacyjny do ocieplania stropów drewnianych, betonowych i stropodachów oraz podłóg na gruntach.

Do czego służy keramzyt izolacyjny?

Keramzyt izolacyjny jest doskonałym materiałem do ocieplania stropów w budynkach nowych i zabytkowych. Materiał jest paroprzepuszczalny, dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać w stropach drewnianych. Służy również do wypełniania stropów odcinkowych i sklepień łukowych. Keramzyt izolacyjny można także zastosować do izolacji wentylowanych i niewentylowanych stropodachów. Stanowi on nie tylko warstwę izolacji termicznej, ale również kształtuje spadki i jest doskonałym wytłumieniem akustycznym. Z powodzeniem można go łączyć z innymi materiałami termoizolacyjnymi.

Keramzyt izolacyjny jest dodatkowo wykorzystywany jako warstwa izolacji termicznej w systemach zielonych dachów. Można za jego pomocą ocieplać ściany piwniczne i fundamentowe, a także wypełniać kanały wentylacyjne i grzewcze w strefach podposadzkowych. Keramzyt świetnie sprawdza się, jako wypełnienie kanałów z rurociągami instalacyjnymi. Niestandardowym zastosowaniem keramzytu izolacyjnego jest zabezpieczanie zbiorników z gnojówką. Jego warstwa znacznie ogranicza wówczas emisję amoniaku do atmosfery.

Jak ocieplić podłogę keramzytem?

Izolacja termiczna podłogi na gruncie pełni funkcję bariery termicznej, chroni przed wilgocią i tłumi drgania. Standardową izolacją podłogi w garażu lub w piwnicy są płyty styropianowe. Coraz większą popularnością cieszy się jednak izolacja z keramzytu, który ma zdolność akumulowania ciepła z pomieszczenia i wymaga ułożenia jedynie trzech warstw. Materiał rozkłada się równomiernie i nie wymaga podsypki piaskowej ani podłoża betonowego. Izolacja keramzytowa ma około 50 cm grubości. Warto zwrócić uwagę, aby kruszywo było impregnowane, co pozwoli znacznie ograniczyć podciąganie wilgoci z gruntu. Zastosowanie keramzytu izolacyjnego do ocieplenia podłogi na gruncie jest nie tylko szybsze i prostsze, ale również pozwala wypracować korzystne oszczędności finansowe.

Keramzyt izolacyjny można rozłożyć luzem, wysypując go na grunt i ubijając. Warstwa keramzytu powinna mieć około 25 cm grubości. Następnie należy położyć warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Można – lecz nie trzeba! – zabezpieczyć ją cienką warstwą betonu. W tym celu można wykorzystać keramzyt z zaczynem cementowym. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do położenia posadzki. Keramzyt można również układać w workach, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu. Worki z keramzytem mają pojemność 50l i są wystarczająco stabilne, dlatego kruszywa nie trzeba dodatkowo ubijać. Worki należy podziurawić w celu odpowietrzenia, a wolne przestrzenie pomiędzy nimi wypełnić luźnym kruszywem. Na worki z keramzytem nakładamy folię przeciwwilgociową, opcjonalną warstwę betonu i posadzkę.