Blog

Keramzyt – uniwersalne tworzywo do zastosowania w ogrodnictwie

 

Keramzyt to uniwersalne tworzywo, które może być użyte do różnych zastosowań w ogrodnictwie. Używany jest nie tylko do celów dekoracyjnych, ale również podczas wykonywania drenażu czy jako tworzywo spulchniające lub ściółkowy. W tym artykule przedstawimy najważniejsze właściwości keramzytu, które mogą być wykorzystane podczas upraw roślinności w ogrodzie, doniczkach czy nawet na tzw. zielonych dachach.

Najważniejsze właściwości keramzytu

Keramzyt dekoracyjny jest wykorzystywany w ogrodnictwie od niedawna, ale już zdobył spore uznanie wśród ogrodników ze względu na swoje uniwersalne właściwości. Jest stosunkowo twardy, obojętny chemicznie (nie wpływa na pH gleby) i całkowicie odporny na działanie szkodników, pleśni i grzybów (minimalne ryzyko infekcji dla roślin). Nie rozpuszcza się w wodzie i w bardzo niewielkim stopniu nasiąka wilgocią. Wyróżnia się także trwałością i nie traci swoich właściwości z upływem czasu.

Przykładowe zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie

Keramzyt bywa wykorzystywany w ogrodnictwie przede wszystkim jako materiał drenarski, spulchniający i izolujący. Oto przykładowe zastosowanie keramzytu:

  • Drenaż na dnie doniczki. Wystarczy wysypać na dno dość grubą warstwę keramzytu ogrodniczego, aby zapewnić swobodny odpływ wody z doniczki (w dnie muszą być wykonane otwory odpływowe). Dzięki temu zabezpieczymy korzenie roślin przed gniciem.
  • Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach z roślinnością. W tym celu drobne granulki keramzytu należy rozsypać na tacce, a następnie zalać niewielką ilością wody. Woda odparowuje z tacek, nawilżając powietrze wokół roślin. Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku uprawy roślinności egzotycznej, która wymaga wysokiej wilgotności powietrza.
  • Spulchnianie i napowietrzanie gleby. W tym celu należy wymieszać keramzyt z ziemią przeznaczoną do uprawy roślin. Należy wybrać keramzyt o najdrobniejszych granulkach.
  • Ściółkowanie gleby w ogrodzie. Ściółka z keramzytu może być wykonana zarówno w ogrodzie pod mniejszymi i większymi roślinami, ale również w doniczkach ustawionych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Keramzyt sprzyja w zabezpieczeniu roślin przed chłodem, zatrzymuje wilgoć w podłożu oraz ogranicza wzrost chwastów.
  • Zastosowanie przy budowie zielonych dachów. Keramzyt znalazł zastosowanie w ogrodnictwie, ale również przy budowie zielonych dachów. Używany jest do tworzenia warstw drenarskich, dodatkowo zapewnia izolację termiczną i pomaga w lepszym ukorzenieniu się roślin.