Blog

Pustaki z keramzytu – właściwości

 

Budując dom, do wyboru mamy wiele różnych materiałów, z których możemy go wznieść. Każdy z nich ma inne właściwości. Popularne są: cegły ceramiczne, bloczki betonowe, silikatowe, gazobetonowe, a ostatnio także pustaki z keramzytu. Przyjrzyjmy się im bliżej. Jakie są ich właściwości? Czy jest to dobry wybór do budowy domu?

Właściwości pustaków z keramzytu:

Są lekkie – w porównaniu do bloczków silikatowych, ceramicznych, a nawet gazobetonowych. Dzięki temu konstrukcja budynku nie będzie nadmiernie obciążona.

Odporne na wodę i wilgoć – pustaki z keramzytu wchłaniają najmniej wody, nawet kilkudniowe ulewne opady deszczu podczas budowy domu nie spowodują dużego zawilgocenia ścian. Keramzyt bardzo szybko wyschnie wystawiony na działanie promieni słonecznych. Inne materiały budowlane chłoną zdecydowanie więcej wody i schną dłużej.

Kanalikowa budowa – pustaki z keramzytu mają pomiędzy ziarnami kruszywa, z których się składają, otwarte kanaliki przepuszczające wodę. Dzięki takiej specyficznej budowie, nie zatrzymują wilgoci, a gdy zostaną zamoczone – bardzo szybko wysychają i odzyskują dobre właściwości izolacji termicznej.

Są paroprzepuszczalne – to wielka zaleta, dzięki temu skutecznie odprowadzana jest z wnętrza domu wilgoć, a ciepło pozostaje w środku. Dom jest suchy i oddychający.

Są łatwe w obróbce – elementy z keramzytu można docinać przy użyciu zwykłej ręcznej piły.

Dobra izolacyjność – są świetnymi izolatorami, chronią dom przed utratą ciepła oraz przed nadmiernym hałasem z zewnątrz.

Odporne na grzyby i pleśnie – głównym składnikiem pustaków z keramzytu jest wypalana w wysokiej temperaturze glina, dzięki temu mury domu są zdrowsze, a co za tym idzie i domownicy nie będą narażeni na negatywne oddziaływanie tych niebezpiecznych dla naszego zdrowia grzybów.

Szybkie murowanie – pustaki z keramzytu są wyprofilowane tak, że zazwyczaj nie ma potrzeby wypełniać między nimi spoin pionowych, co wpływa na mniejsze zużycie zaprawy murarskiej oraz szybsze wznoszenie ścian budynku.