Blog

Zielone dachy w służbie ekologii

 

Moda na zielone dachy pojawiła się w naszym kraju stosunkowo niedawno, z roku na rok można zauważyć, że coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie. Największe zainteresowanie można zauważyć w sektorze prywatnym. Coraz więcej deweloperów realizuje projektu tego rodzaju na dachach apartamentowców, pojawiają się też na nowoczesnych obiektach handlowych, a nawet domach prywatnych.

Niekiedy są to spektakularne inwestycje jak np. wielki ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Równie ciekawie prezentują się mniejsze, prywatne przedsięwzięcia. Każda taka realizacja jest korzystna z punktu widzenia ekologii.

Więcej zieleni w mieście

Roślinność w wielkich miastach jest obecnie pożądana w każdej postaci. Przekonać się o tym można szczególnie latem, gdy w centrach miast tworzą się tzw. wyspy ciepła. Przestrzenie szczelnie zabudowane betonem i asfaltem z dachami pokrytymi blachą i papą (lub innymi materiałami szczelnie pokrywającymi dachy) przyczyniają się do nadmiernego nagrzewania. Drzewa i krzewy są w stanie skutecznie zredukować ten efekt. Co jednak zrobić, kiedy w zabetonowanej przestrzeni zwyczajnie nie ma już miejsca na posadzenie drzew? Można zastosować zieleń na dachach i ścianach, które również może przyczyniać się do zmniejszenia panującej temperatury w miastach.

Im więcej zielonej infrastruktury w przestrzeni miejskiej, tym wydajniej można redukować zanieczyszczenia w powietrzu – zarówno te gazowe, jak i pyłowe. Roślinność, w tym również ta występująca na zielonych dachach, produkuje tlen w wyniku procesu fotosyntezy, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla. Dodatkowo warto pamiętać, że budynki wyposażone w tego rodzaju konstrukcje mają zapewnioną znacznie lepszą izolację termiczną dachu, co z kolei przekłada się na oszczędność energii. Ograniczone straty ciepła przez strop zimą oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie, z kolei latem – mniejsze zapotrzebowanie na klimatyzację. Zielone dachy sprzyjają też oczyszczaniu powietrza z pyłów, takich jak kurz, sadza czy dymy.

Kruszywa na zielone dachy w ofercie firmy LIAPOR

Firma LIAPOR oferuje wysokiej jakości kruszywa na zielone dachy. Jest on dodawany do podłoży organicznych, dzięki czemu sprzyja napowietrzaniu podłoża i akumulacji wody. Za sprawą większego poboru powietrza korzenie roślin mogą się zdecydowanie lepiej rozwijać. Zapewniane kruszywo na zielone dachy jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi podłoży mineralnych w drenażach i podłożach roślinnych.